ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Dandelion

26.06.04 | Skaven | Hry

Další ze série představovaných her na hrdiny je Dandelion - starší pokus o realistický rpg systém.

Je tomu již dávno, co se mi dostal do rukou starý ochmataný výtisk fantasy hry na hrdiny s názvem Dandelion. Autoři tohoto systému Petr Bednář a Martin Vymětal se pustili do bezesporu zajímavého pokusu o netradiční rpg. Hra vznikla v dobách, kdy na českém trhu kralovalo Dračí doupě a ostatní hry podobného ražení k dostání nebyly (snad jen amatérské překlady AD&D a D&D). Cílem autorů bylo vytvoření hry, která by hráčům nabízela jednotná pravidla a přitom širší možnosti a větší realističnost. Dandelion se podobně jako GURPS pokouší o systém pravidel založených na dovednostním systému a univerzálním systému ověřování. Ačkoli se vám pravidla zřejmě do rukou nedostanou, pokusím se zde nastínit atmosféru hry a její pravidla alespoň pro inspiraci z rozmaru náročného hráče.
Herní systém je postaven na souboji charakteristik. Charakteristikou je zde míněna míra jakékoli veličiny. Souboj charakteristik pak označuje spor agresor versus resistant (tedy vlastost "útočící" a vlastnost "bránící se"). Výsledek sporu je zjišťován z rozdílu daných charakteristik hodem 1k100 (tedy hod dvěma desetistranýma kostkama kdy jedna představuje jednotky a druha desítky) kdy v tabulce výsledků je pro každý řádek s rozdílem potřebný k úspěchu určitý hod na kostce. Výsledků sporu je zde pět - katastrofa, neúspěch, mírný neúspěch, úspěch a výrazný úspěch.
Pro lepší představu uvedu příklad: agresor má hodnotu 50, resistant 25, rozdíle je tedy 25. Při hodu na 1k100 padne 37 což vyčteno z tabulky znamená mírný úspěch. Co to znamená konkrétně ja pak odvislé od povahy sporu respektive charakteristik.
Tento systém ověřování je bezesporu zajímavý, je však poněkud složitý a je k němu potřebná tabulka, která v pravidlech zabírá celou dvoustránku A4.
Dále se dostáváme k popisu nejčastějších charakteristik spojených s tvorbou postavy.
Rád bych se pozastavil u volby rasy. Dandelion nabízí jednadvacet ras - a to jak tradiční elfy, trpaslíky hobity apod. tak i zcela neobvyklé vodní a létavé tvory - zkrátka je z čeho vybírat.
Každá postava je popsána jedenácti charakteristikami. Jsou to síla, obratnost, šikovnost, odolnost, vytrvalost, zdraví, inteligence, duševní síla, intuice, krása a autorita, jejich míra se určí hodem v rámci rozmezí určeného tabulkou, dále je pak ovlivněna vlivy stáří či pohlaví.
Stejně jako fyzické a psychické vlastnosti se určují též smysly - tedy chuť, zrak a čich.
Zajímavé a netradiční jsou tzv. charakterové vlastnosti (ambicióznost, cílevědomost, důvěřivost, hamižnost, fantasie, milosrdenství, odvaha, pečlivost, požitkářství, pravdomluvnost, sebevědomí, víra, vůle a zákonnost), které popisují povahu a charakter postavy. Určují se taktéž hodem dle tabulky nebo vlastním uvážením a nabírají pěti "slovních" stupňů dle hodu (například odvaha - 1-10 zbabělec, 11-20 obezřetný, 21-40 normální, 41-80 statečný, 81 a více - hrdina) které jsou v pravidlech důkladně popsány.
Tento způsob definice charakteru pomáha hráčům blíže určit svou postavu a vytvořit si o ní lepší obraz. Na druhou stranu jsou dle mého názoru charakterové vlastnosti při samotné hře využívány jen zřídka.
Co se týče dovedností, ty jsou charakterizovány typem (fyzická či psychická) - který je důležitý pro určení typu užité zkušenosti (zkušenosti jsou zde hned tři - fyzická za výkony fzické, psychická za výkony psychické a speciální, přiřazovaná ke konkrétním dovednostem), dále náročností, která udává, kolik zkušeností je potřeba k naučení, nedostupností interpretující množství peněz potřebných ke studiu a možnost nalezení patřičného učitele a základním stupněm, který říká jakou hodnotu nabývá dovednost, pokud se jí postava nenaučila a které vlastnosti jsou k naučení důležité.
Seznam dovedností je sice obsáhlý, nikoli však dostačující (příručka, ze které čerpám je pouz souborem základních pravidel) - chybí zde konkrétní tabulky, místy i damotné popisy dovedností.
Dovednostní systém je opravdu detailní. Nakonec bych rád přiblížil systém soubojů, který je taktéž velmi pečlivě promyšlený.
Předně sestává ze dvou typů. Ten první je určen "maniakům" - tedy lidem, kteří si na souboje opravdu potrpí a ten druhý "běžným" hráčům. V pravidlech je bohužel uveden jen jeden typ, ta vaší úvaze ponechám, zda se jedná oten jednodušší či o ten složitější.
"Jednodušší" systém začíná klasickou iniciativou (hodem 1k10 který určí, která z bojujících stran začíná). Dále je souboj rozdělen do tří akcí: hodem na zásah, hodem na průraz a určením zranění.
Hod na zásah je klasickým soubojem charakteristik - ofenzívy (obratnost + 2x dovednost ovládání zbraně + nebezpečnost zbraně) a defenzívy (3xobratnost + 4x dovendost obrana + obrana zbraně + obrana štítu - 2x masivnost zbroje - velikost postavy).
Jak vidíte započítáno je velké množství vlivů. Výsledek souboje je pak dle výše zmíněných pravidel rozdělen do pěti větví - každá z nich určuje koeficient, kterým se násobí způsobené zranění
Hod na průraz je soubojem charakteristik průraz a houževnatost jehož výsledkem je opět koeficient.
Výsledné zranění je součinem koeficientů a samotného průrazu zbraně.
To ovšem platí pouze pro souboj tváří v tvář. Při střeleckém souboji se započítávají rozdílné charakteristiky (zrak, šikovnost apod.).
Co se týče zbraní, je jich k dispozici celá řada (něco kolem šedesátky). Všechny jsou popsány a přehledně seřazeny do několika kategorií, které zastupují dovednosti potřebné k ovládnutí té které zbraně. Pravidla se zabývají i materiálem, kvalitou, opotřebením či velikosti zbraní (což ovlivňuje její charakteristiky).
Poslední kapitola rozebírá různé druhy pohybů a terénů a je více, méně nezajímavá.

Jedná se tedy o vcelku zajímavý projekt a byl bych opravdu rád, kdyby byl Dandelion dotažen do zdárné konečné podoby použitelných pravidel.

Diskuze

 Přidat komentář 




› Online 5

› Zeď




čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14774
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6459
autorů: 867