ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Rodinný podnik

16.06.05 | Skaven | Hry

Lehce upravená pravidla výtečné karetní hry, která s hrami na hrdiny sice nemá mnoho společného, ale rozhodně stojí za zahrání.

Rodinný podnik je geniální karetní hra pro 2 - 6 hráčů. Předem upozorňuji, že pravidla zde popsaná se zcela neshodují s pravidly původními, ale jsou námi upravená a testovaná. Nejdůležitější změnou je posouvání konce kola, bez něj hra pozbývá vyváženosti.

Hra:
Cílem hry je eliminovat všechny ostatní gangsterské tlupy.
Každý hráč si vybere jeden z gangů a jednotlivé gangstery před sebe rozloží tak, aby šel vidět jejich počet. Ve hře jsou dva typy karet - červené a modré. Modré karty se hrají v průběhu hráčova kola, červené kdykoli, je-li to možné (viz. popis jednotlivých karet). Ten kdo zahraje červenou kartu strhává kolo na sebe (hra se přesouvá k němu a dále se pokračuje v dohodnutém směru).
Začíná se s pěti kartami v ruce, vždy když je hráč na tahu, dobere si do šesti a jednu kartu (modrou) musí zahrát. Hartu smí zahrát i "jen tak" - tedy vyhodit libovolnou kartu (červenou i modrou) z ruky na odhazovací kupku aniž by tato měla nějaký herní účinek.
Základní kartou ve hře je "smlouva". Smlouva se vždy hází na někoho (např. "Smlouva na Moranův gang"). Pokud dotyčný nemá patřičnou červenou kartu, kterou se lze bránit (podle typu smlouvy buť karta "Rodinný vliv" nebo "Moc gangu"), musí dát ke zdi jednoho gangstera. Obrannou červenou kartu smí zahrát kdokoli (tedy ne jen smlouvou zasažený hráč).
Takto se postupně u zdi (tedy na černé listině) hromadí gagsteři. Jakmile jejich počet vzroste na 6, začíná válka gangů 1. stupně, tzn. že na konci každého kola zemře jeden gangster (ten na začátku řady). Válka gangů lze vyvolat rovněž speciální kartou ("Vendeta", "Zákeřné napadení"...). Konec kola se neustále posouvá, je představován libovolným předmětem a pohybuje se proti směru hry (vždy když hráč dohraje kolo, posune předmět). Pozor! Kolo není dohráno, pokud některý z hráčů reaguje červenou kartou na kartu zahranou hráčem, u nějž kolo končí.
Pokud je vehře 6 a méně gangsterů, je stále válka gangů.

Specialitky:
Pokud je zahrána karta moc gangu na dvojitou smlouvu, jde první ke zdi ten, který zahrál smlouvu, druhý ten, který hodil moc gangu.
Nenechte ostatní šahat na vaše gangstery. Toho, kdo jde ke zdi si vždy vybíráte vy. Jediná výjimka je karta "Zásah", kdy si oběť vybírá hráč, který kartu zahrál.
Pokud si zapomenete dobrat - vaše chyba. Stejně tak položíte-li kartu, je tato jednou zahraná a basta.
Pokud má vícero hráčů zájem vyhodit červenou kartu, platí ta zahraná rycheji.

Tipy:
Pečlivě si promyslete, jak seřadíte gangstery na černé listině (zahrajete-li např. kartu "Intriky" nebo "Vendeta"). Vaši protivníci dobře sledují, jak moc si jich ceníte...
Karty typu "intriky" či "náhrada" je dobré šetřit na tah, kdy končíte kolo.
Pokud končíte kolo, je někdy výhodné zahrát kartu "jen tak".
Spojence ve hře získáte jednoduše tak, že blokujete červenými kartami smlouvy, které směřují na něj. Často rovněž pomůže vytažení z černé listiny apod.
Není vždy dobré mít nekvíce gangsterů ve hře.

Hru lze obstarat v několika internetových obchodech (např. na www.altar.cz), její cena se pohybuje okolo 80,- Kč.

Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 3

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6445
autorů: 866