Mika Waltari: Plavovláska
12.08.05 | zoe | Knihy & čtení
Finský spisovatel Mika Waltari je v našich končinách známý především svými historickými romány Egypťan Sinuhet, Jeho království nebo Tajemný Etruska. Známá je i jeho knha Čtyři západy slunce, která pojednává o zážitcích „stárnoucího“ spisovatele. Plavovláska je poměrně útlá knížka, skládající se ze dvou novel, které nesou názvy Plavovláska a Už nikdy nebude zítra.
Už první řádky knihy vás zavedou do „duše“ krásné, ale chladné Maire, prostitutky. Maire vypráví svůj životní příběh, snaží se tak u čtenáře najít pochopení, které v životě u nikoho nenašla. Snaží se ospravedlnit své jednání. Narodila se matce, když byl otec už dva roky ve válce. Otec se vrátil, ženě odpustil, ale nemohl se smířit s připomínkou její nevěry, s Maire. Maire se nikdy nedozvěděla, kdo vlastně byl jejím otcem. Nedokázala pochopit, proč ji otec, kterého tolik milovala, tak moc nenávidí a lásku začala hledat na ulici. Z malého děvčátka vyrostla krásná dívka, po které každý toužil. Když ve 14 letech dokončila školu, musela začít pracovat, ale také se chodila bavit do různých tančíren. Její otec, opilec a hrubián, to zjistil a chtěl ji zabít, protože se bál, že když se z ní stane děvka, ohrozí to jeho pověst. To jí donutilo k útěku z domova. Chvíli bydlela u kamarádky Orvokki (Fialky) z květinářství, kde pracovala. Orvokki si přivydělávala jako prostitutka, prodávala květiny po domech a občas si domů vodila zákazníky. Maire chodila s květinami s ní. Vycítila, že Orvokki obtěžuje a odešla pryč. Pokoj jí pronajala bába, která prodávala dívky v těžké životní situaci mužům, které vodil domů její manžel, vrátný. Maire se ani nezmohla na odpor a byla znásilněna. Celé dny drželi Maire zamčenou v pokoji a vodili ji své zákazníky. Až jednou jeden muž jí pomohl tak, že bábu udal na policii. Maire dali do ústavu. V ústavu jí také našli práci hospodyně, akorát otec rodiny se do ní zakoukal a chtěl se s ní milovat. Vyhrožoval, že ji udá za krádež, ale ona odvětila, že ho zabije, že to pro ni znamená totéž, co obvinění z krádeže. Ale potom se s ním pomilovala a odešla. Vdala se za taxikáře, začala pracovat jako prostitutka a manžel jí vodil domů zákazníky. Potom na ulici potkala Torstiho. Byl ženatý, ale Maire miloval. Maire se rozvedla s taxikářem a koupila si vlastní květinářství, aby se mohla živit poctivě. Chtěla, aby se Torsti vzdal své ženy a tak ho přinutila k její vraždě. Torstiho však trápili neustálé výčitky svědomí a tak jednoho dne vyskočil z okna a zabil se. Do obchodu chodil za Maire bohatý rada, stařec nad hrobem, který si chtěl užít života, dohodl se s Maire, že po něm všechno zdědí a tak si ho vzala. Jednoho dne se však pokusil znásilnit holčičku, která prodávala květiny, Maire si vzpomněla na své dětství a usoudila, že je svým chováním ostatním nebezpečný a jednoho dne ho udusila polštářem. Doktor jako příčinu smrti uvedl infarkt, Maire se ale přiznala a byla zatčena pro vraždu.
Druhý příběh - Už nikdy nebude zítra, začíná úmrtím malého chlapce, pod koly vozu. Auto řídí Kapitán, muž, který prožil válku, a teď dělá špinavou práci u Bergase ve firmě. Má poměr s jeho ženou Astrid. Bergas mu naprosto věří a nemá o jejich lásce nejmenší tušení. Malý chlapec však ohrozil jejich jistotu, pronásleduje je ve snech a nahání jim neustálý strach z odhalení. Přestože nejsou podezřelí, nevydrží výčitky svědomí. Astrid se stává histerickou a přeje si, aby ji Kapitán neopouštěl, miluje ho, ale nedokáže žít v chudobě. Kapitán miluje Astrid a tak promluví s Bergasem, ať se ženě více věnuje, a odjedou na dovolenou do Evropy. Astrid je nešťastná - nechce odjet se svým mužem pryč. Kapitán jí zalže, že má doma dámskou návštěvu. Když Bergasovi odletí, Kapitán se jde udat na policii, za vraždu malého chlapce.
Knížka je strhujícím příběhem dvou osobností, svědectvím o dvou hořkých životech. Waltari uchvátí čtenáře hned prvními řádky a pak jej neustále udržuje v napětí do posledního řádku.
Diskuze