Úvodní scénu, kterou začíná první kapitola, jistě mnozí viděli v nejednom akčním filmu, možná i četli v jiné knize. Osamělý a pronásledovaný hrdina se ocitá v krajní nouzi a jen jeho odvaha a odhodlání stojí mezi ním a smrtí. Ve chvíly, kdy se zdá, že ani poslední zoufalé pokusy neodvrátí nehezkou smrt, zasáhne shůry, jako pověstná deus ex machina, vyšší moc. Zde ji představuje helikoptéra společnosti Heroic, na jejíž palubě se nachází lovci „talentů“ pro obnovené gladiátorské hry. Ocitáme se totiž v neradostné budoucnosti po blíže nespecifikovaném Kolapsu, kdy se mění hodnoty i život celé společnosti. Ta se začíná podobat svému antickému předobrazu ve svém rozdělení na otroky, plebejce, patricie a vládnoucí elitu, v jejímž čele stojí samotný císař.
Zachráněný hrdina, černoch Nick, který se v Evropě ocitl po Exodu, při němž uprchl z kmenových válek postižené Afriky, přijímá nabídku stát se na sedm let zaměstnancem korporace Heroic. Zaváže se tak k absolvování výcviku gladiátora a bezmezné poslušnosti vůči svému chlebodárci. Součástí smlouvy je i klauzule, že po celých sedm let nesmí opustit výcvikový komplex.
Nick podstupuje v první polovině knihy výcvik, který by mu mohl závidět i filmový Conan. Učí se zacházet se všemi klasickými zbraněni antických gladiátorů, od klasického krátkého meče a štítu až po trojzubec se sítí. Součástí výcviku jsou i lekce v bojových uměních a nácviky soubojů v kyberprostoru virtuální reality. Kapitolou sama pro sebe jsou protivníci. První krůčky dělají novodobí gladiátoři ve vzájemných bitkách, kde není nouze o nějaké to zranění, smrtelná nevyjímaje, aby posléze postoupili o stupínek výš k soubojům s dravými šelmami, mezi nimiž se nejprve objeví jeskyní medvěd a šavlozubý tygr a posléze i další predátoři z mnohem vzdálenějších dějin Země. Ptáte se, jak je to možné? Velmi snadno. Vědci korporace Heroic jsou stejně dobří jako ti z Jurského parku.
V akčních scénách a nemilosrdných soubojích je Pavel Obluk jako doma. Při popisech bojových scén má čtenář pocit, že je může sledovat jako na televizní obrazovce. Celkem jasno je i v charakteristice postav. S jedinou vyjímkou jsou jejich charaktery jasně dané a neměnné napříč celým dějem knihy. Klaďase Nicka prostě musíte mít rádi a jen doufám, že na titulní stránce knihy NENÍ on. Skupinka hlavních záporáků si díky svým vlastnostem a chování po právu zaslouží tu nejkrutější odplatu.
Jedinou drobnou výtku mám k reálnosti světa, kde se Morituri te salutant odehrává. Několikrát je zde zmíněn, bez bližšího vysvětlení, Kolaps, který postihl celou atlantickou civilizaci a sežehl Afriku kmenovými válkami, aby z něj následně povstala společnost připomínající starověký Řím. Z tohoto nepříliš obsažného popisu se zdá, jakoby mělo celé lidstvo na kahánku a vrátilo se na úsvit dějin. Naproti tomu je společnost Heroic schopná bez problému naklonovat pravěká a prehistorická zvířata a vynakládá spoustu energie na náročné vědecké projekty. I přes tuto nesrovnalost, nebo lépe řečeno nedotaženost, patří Morituri te salutant k tomu lepšímu, co jsme si zatím měli možnost v edici Pevnost přečíst.
Původní umístění:
Henryweb