ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Discoballs: Rise and Shine

16.11.10 | Skaven | Hudba & CD

Na konci listopadu pokřtí pražská partička DiscoBalls svou druhou desku, měl jsem to štěstí a nahrávka se mi dostala do uší o něco dříve. Abych Vás trochu navnadil, podělím se o své dojmy.

Discoballs jsou z Prahy a hrají muziku na pomezi rocku a ska. Nunto říci, že nálepka ska se hodila více na předchozí album, které bylo možná až skapunkové - vskutku svižné, skladby se zněj sypaly jedna z druhou. Mezi DiscoVery a novinkou Rise and Shine je tak hned na první pohled lehký rozdíl. Zatímco DiscoVery chytlo hned po prvním poslechu, zejména pomalejší kusy s vláčnějšími riffy na Rise and Shine chtějí svůj čas. Nutno však říci, že se zvyšujícím se počtem odehrání CD (a obzvláště některých vypečených skladeb) adekvátně roste i obliba nahrávky...

Posun v rychlosti části skladeb však není jedinou změnou oproti předchozí nahrávce, v průběhu roku totiž Discoballs vyměnili zpěvačku, takže skladbami nyní provází typově podobný, avšak rozsahem o něco užší hlásek zpěvačky Anji. Je to poznat hlavně na absenci nižších poloh, se kterými si předchozí zpěvačka více rozeměla. Před časem jsem si pochvaloval silnou podobnost Disko koulí s nahrávkami No Doubt z devadesátých let, změna hlasu však přiklonila kapelu k větší osobitosti. Hudebně však svému vzoru zůstali (více či méně mimoděk) docela věrní, kupříkladu v písni Music Star je poměrně zřetelně parafrázován motiv z písně Sunday Morning (No Doubt - Tragic Kingdom, 1995).

DiscoBalls se z mezidoby, tolik charakteristické pro reggae a ska, posunuli na dobu druhou a to vpodstatě ve všech písních. Kytara však zůstává ve ska polohách a zvonivým zvukem oživuje celou nahrávku, výtečný part se line kupříkladu na pozadí skladby Beat. Ani zbytek kapely na nahrávce nikterak nezaostává, dechové části jsou nápadité, dokáží vybuchnout ve správnou chvíli a udělat z refrénu Refrén. Bicí hrají nádherně přesně, škoda jen, že oproti minulé nahrávce ubylo kudrlinek a bubny tak tvoří spíše rytmický podklad a nekomunikují tak dynamicky s ostatními nástroji (v tomto ohledu jsem obdivoval skladbu Sunday morning z minulého CD - zajímavé, jak se nám ty názvy potkávají...). Obecně lze též pochválit krásný čistý zvuk nahrávky, pouze v první skladbě působí poněkud rušivě syntetické tleskání a tu a tam zapracuje jakýsi softwarový srovnávač hlasitosti, který vystrčí zvuk kopáku a ve stejnou chvíli ztlumí ostatní nástroje, to už ale člověk musí opravdu hledat hnidy...

Obvykle si u každého zajímavého CD oblíbím jednu skladbu, ani teď neudělám výjimku a budu protěžovat kousek s názvem Noo s naprosto odstřelujícím refrénem, který považuju za opravdový vrchol Rise and Shine. Zajímavou třešničkou je pak úprava Easy like sunday morning, která CD uzavírá.

Discoballs umí hudbu opravdu rozšlapat, na koncertech ze sebe vydávají maximum, nicméně rozhodně doporučuji poslechnout si jejich um zakonzervovaný do nahrávky - bude vás bavit hodně dlouho. Takže pokud nevíte, kterou placku si naježit pod vánoční stromek, Rise and Shine je výtečná volba!


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 7

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6445
autorů: 866