16.07.12 | Skaven | Knihy & čtení
Božena Správcová se v posledním letošním čísle literárního obtýdeníku Tvar pustila do boje s překomercionalizovanou a přemedializovanou společností, zlou macechou ušlapávající své nadané dědi - básníky a básnířky. "Literatura opustila pravidla estetická a řídí se pravidly komerčními." hlásá a není to na stránkách Tvaru poprvé - snad v každém čísle naleznete naříkání nad tím, jak je literatura srážena na kolena mrzkým kapitalistou, zaháněna do kouta infozábavou apod.
Na jednu stranu tvrdí Božena Správcová, že autorovi rozhodně nejde "o nějaký finanční zisk", na druhou pak lamentuje nad tím, že autor je v pozici žebráka prosícího nakladatele o vydání jeho díla. Elektronické vydávání knih považuje B. S. za "laciné" - ne ve smyslu levné, ale ve smyslu ošizeného, neúplného... zkrátka nekomerčního. Vzato kolem a kolem je tedy dnešní básník chudák, o nějž nikdo nemá zájem, protože všechny zajímají jen peníze a popularita.
Pokud však básník nejde za finančním ziskem, proč by mu mělo vadit, že se jeho kniha neprodává? Pokud chce svůj text dostat k lidem, proč by měl pohrdat elektronickým publikováním? Nejde-li mu o popularitu a úspěch, proč by si měl lámat hlavu nad počtem čtenářů, kteří holdují jeho dílu? Jestliže má básník stát stranou komerčních pravidel, měla by tato pravidla stát zcela mimo něj - měla by mu být lhostejná a nějaké fňukání nad vládou peněz a médií zde přeci není na místě.
Elektronická média umožňují prosadit se prakticky každému, kdo má co říci - každý si zde dokáže najít své posluchače či čtenáře. Samozřejmě ne se vší pompou literárních soutěží a sedánků, ale samotné básnické slovo si svou cestu přeci jen najde. Samotný časopis Tvar se delší dobu potýká s finančními problémy - zkrátka má málo čtenářů a stát mu nechce dát peníze na provoz, protože literatura dnes nikoho nezajímá. Možná je to tragické, možná to ale o něčem svědčí. Redaktoři jsou uzavřeni, svůj časopis si konzervativně tisknou na novinový papír, o elektronickém vydávání nechtějí ani slyšet (mám na mysli plnohodnotné elektronické vydávání). A přitom je tolik mladých lidí, kteří Tvar vůbec neznají a právě elektronická dostupnost by je k časopisu přivedla.
Logicky se nabízí otázka, proč zrovna autoři a čtenáři Tvaru jsou ti privilegovaní, na něž by měla společnost věnovat své prostředky, proč zrovna jejich kulturní přínos je ten správný, ten obohacující a občerstvující českého člověka. Kultura má tolik rovin, oblastí a zákoutí, to pravé a přínosné umění však peníze nepotřebuje a nikdy nepotřebovalo. Pravé umění si o peníze neříká, peníze jej nezajímají. Pláč nad vlivem komerce roztahující svá temné křídla nad literárním prostorem je proto dle mého názoru zcela nemístný...
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...
Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...
čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).
natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?
Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.
©1999-2024 Skaven
komentářů: 14774
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6459
autorů: 867