Ze všeho nejdříve se vrhnu na samotné číslo časopisu, pokusím se jej rozkouskovat a vybrané kousky následně opatřit svými komentáři.
Velkým plus je konečně jakás jednotná grafická stránka - sladěné procentové hodnocení, uvádění autora na stejném místě pod perexy, označní rubrik na bocích stránek apod. Ale to je přeci jen základ, pro fungování časopisu snad dokonce nutnost. Co je však hlavní, Pevnost má konečně slušnou informační hodnotu. Toto číslo obsahuje kupříkladu výtečný článek Františky Vrbenské, zajímavý článek o WBS (online hrách realizovaných formou internetových stránek) či obsáhlá recenze počítačové rpg hry Sacred. Na článcích je patrné, že jednotlivé rubriky spravují lidé, kteří svému kopytu rozumí. Pevnost však neobsahuje však jen striktně "vzdělávací" příspěvky, ale rovněž články zábavnějšího charakteru (kupříkladu recenze na film Trója Františka Hrádka mě pobavil natolik, že jsem jejímu autorovi odpustil i to, že označil Illiadu za Homérovu story a v souvislosti s tímto dílem užil výrazu "řídká stolice").
Nuže ke kritice. Předně mě mrzí, že autoři neuvádějí u svých příspěvků prameny (výjma Lubomíra Diviše a jeho zamyšlení nad E.A Poem), ze kterých při jejich sepisování čerpali. Svůj povzdech bych dále namířil k perexům (rozuměj uvozovací odstavečky), které málo kdy plnohodnotně předznamenávají obsah článků. U mnohých se člověk vůbec nedozví, k čemu jsou, např. u Velekněze Zeleného chrámu z rubriky Dračí Doupě.
U této rubriky bych se rád na chvíli pozastavil. Její součástí je i dobrodružství (tedy jeskyně ku hraní), které je netradičně epicky pojato, dokonce je rozděleno na díly. Mě osobně mnohem více vyhovuje dobrodružství, které je zapsáno strukturovaně, například jako v Dechu draka.
Herní část pevnosti je vůbec velmi obsáhlá (pravděpodobně díky fúzi s herním časopisem Legendy) a na své si příjdou hlavně milovníci karetních her.
Nakonec se pozastavím nad rubrikou, která pojednává o dřevárnách a larpech. Nachází se zde recenze na jednu z největších akcí v ČR (mám na mysli Pána prstenů) a velmi solidní návod na výrobu meče. Bohužel u něj není obrázek a autor zde nezmiňuje trend obalování mečů, byť je přístup k měkčení zbraní dosti individuální.
Zajímavým projektem je Brána světů (dle mého názoru se jedná o příběh, jež se odvíjí na základě hlasování čtenářů), bohužel zde dvojnásob platí má perexová výtka - čtenář, který drží Pevnost v rukou poprvé nemá ani šajn, o čem je zde řeč.
Své střípkování zakončím povídkami. Ty jsou v tomto čísle tři, mezi jejich autory je i Jana Rečková (o níž jsem v časopise dozvěděl, že je aoutorkou knihy Svět nezrozených drahokamů), kteroužto jsem svého času označil za neznámou autorku, a tímto se ji omlouvám.
Nu, co říci na závěr? Bude toho více. Předně to bude o čtenářstvu. Při listování časopisem jsem nabyl dojmu, že ideální cílový čtenář je jakýsi kočkopes. Je mu servírována směsice článků, která má zaujmout jak ty mladší (nadšence okolo třinácti, čtrnáci let), tak starší, serióznější čtenáře bažící po hlubších informacích z oblastí žánru fantasy. Zavilý fantasta však nalezne vše, co je potřeba - od literatury, přes film a hudbu až po hraní a historii at o na slušné úrovni, což je, alespoň dle mého mínění, pro českou fantastiku jen dobře. Snad za to můžeme (možná trochu paradoxně) poděkovat snímkům (mám na mysli Pána prstenů a Harryho Pottera, filmy jejichž kvalitu si nemohu vynachválit), které se snažily na fantasy něco trhnout a zapojit do kouzelného kolotoče co nejvíce diváků. Na těchto "rychlokvaškách" začala Pevnost dle mého stavět, ale když došly drby ze zákulisí, musela se začít pídit po dalších autorech, hrách a vůbec všem, co s fantasy souvisí. Pevnost je konečně čtivá a záživná a to přes veškeré spory, které kuloárech probíhají či probíhaly (přečtěte si například články na fantasy planet -
Není Pevnost spíše slabost? od Dalibora Tichého - ex šéfredaktora Pevnosti,
Jedenáctá Pevnost v řadě od rozkývaného Ondřeje Jireše - šéfredaktora serveru Fantasyplanet.cz,
Proč lže bývalý šéfredaktor Dalibor Tichý? od vydavatele Pevnosti Martina Ladýře a
Současná situace Pevnosti znovu od Ondřeje Jireše.). Tímto ji tedy přeji mnoho zdaru.