Pevnost 1/06
20.01.06 | Skaven | Knihy & čtení
Časopis Pevnost je na českém trhu poměrně úspěšným periodikem zabývajícím se českou fantastikou. První číslo letošního ročníku přináší určité změny v jeho koncepci, nadto jsou zde hlavním tématem Lewisovy Letopisy Narnie. Snad i proto je následující článek poněkud polemický.
Je nepsaným pravidlem, že se čas od času na Nokturnu objeví článek o mnou namátkou pořízeném měsíčníku Pevnost. Aktuální číslo stojí za nákup hned ze dvou důvodů: tím prvním je knižní příloha Adam Andress: Wetemaa (ačkoli jen první půle prvního dílu), tím druhým pak ústřední téma časopisu, tedy C.S. Lewis a jeho fantastická sága o Narnii.
Ovšem není všechno zlato co se třpytí. Lewisovi jsou zde věnovány tři články a jedna recenze - to by samo o sobě navadilo, vzhledem k rozsahu šasopisu je to ideální množství, jejich kvalita je však značně nevyvážená. Ne že by Ondřej Jireš neuměl psát nebo si nedokázal obstarat patřičnou sumu inforací k tématu, ale jeho postoj k Lewisovu dílu je značně předpojatý. Z obou článků (jeden je o knihách, druhý o filmu), jichž je autorem, leze zarytý ateismus horem dolem a recenzované téma je tak značně zdeformováno. To co autor předkládá čtenáři je konstrukt značně bagatelizovaný a jakkoli zobrazuje jeho postoj ke křesťanství, o knihách říká pramálo. Cituji: "na snový útěk do ideálního světa máme právo, neznamená-li to únik od svých úkolů" což údajně z díla nevyplývá"; "Autor tvrdí, že náš svět je zkažený a špinavý, moralizuje a káže, co se má a co ne..."; "...využívá alegorií biblických motivů, čímž pohádkám pro malé děti dodává duchovní rozměr."; "Lewis se zbytečně dopouští propagace této jedné víry..."; "...dětskému čtenáři vemlouvá své názory, to je pro mnohé nevhodný způsob sebeprezentace."; "Letopisy Narnie napomohly rozvoji příběhů, které nápadně či skrytě propagují nějaké náboženství."; "obavy... z možnosti nechat se ovlivňovat názorovým směrem... (autor článku?) jej považuje za odvádění od skutečných problémů života" (Co jsou podle Vás, pane Jireši, "skutečné problémy života"?) atd.
Letopisy Narnie jsou tedy podle autora "jenom pohádky", propagující náboženství. Tak mne napadá, četli jsme opravdu ty samé knihy?
Článek o filmu jen dále rozvíjí linku nasazenou na dvojstránce o knižní sáze. Narnie je zde poměrně často srovnávána (dle mého neprávem, neboť se domnívám, že pan Jireš, narozdíl od mnohých filmových recenzentů disponuje znalostmi o jiných, Narnii nepochybně bližších příběhů) s Pánem prstenů, aby nakonec byla označena za "čistokrevnou pohádku".
Oproti tomu článek Františky Vrbenské (Tajemství mistra Lewise) pojímá téma mnohem citlivěji a objektivněji. Nerozebírá druhotný vztah Narnie a Středozemě, ale zaměřuje se přímo na přátelství Lewise a Tolkiena, Aslana neoznačí za "deux ex machina", ale věnuje jeho postavě výstižný odstavec pojímaje ho jako "symbol a nástroj útěchy a rozhřešení". V Lewisově díle pak autorka dokáže najít nejen křesťanskou lini, ale i mnohé odkazy k jiným mytologiím a jejich vzájemný vztah.
Ale dosti Narnie. Časopis skrývá i jiné články, zejména pozvánky a avíza na nové knihy a filmy a čerstvé novinky ze spisovatelských kruhů. Prostor se najde i pro dvě reportáže a tradičně vkusnou povídkovou přílohu (jedná se především o sci-fi) a článek Jany Rečkové o tom, že nemá ráda dějepis. Poměrně obsáhlá je i sekce knižních recenzí, kde nalezneme na osmnáct sloupků věnovaných současným i starším fantasy a scifi titulům.
Podtrženo sečteno, za půl sta (nebo sto dvacet s přílohou) je to epes ráres čtení, které vás když už nic alespoň nakopne k přemýšlení a polemikám.
Související články
Diskuze