ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Čaj za městem

30.05.05 | Skaven | Příhody & Procházky

Poněkud poklidnější jest náš druhý čajový příběh, jehož protagonisty je trojice čajů - Pai mu tan, Darjeeling Castleton a Rize

Na úvod si neodpustím zmínku o výtečné výstavě fotografií: Sebastiäo Salgado - WORKERS, kterou jsme navštívili v rámci odpolední hawaie; která projíždí českými městy v upravené vlakové soupravě a je opravdu vkusná a zajímavá.
Ale nyní k čaji. Tedy jak na to. Nejprve je třeba sehnati všechny potřebné nástroje a suroviny - ešus, sypané čaje, karimatky, zápalky, Wolfovu kožku, 1kg cukru z večerky (nejlépe je kupovati na poslední chvíli), sítko, zhong, sadu plechových hrníčků a pro milce vodních dýmek alespoň dva stroje, uhlíky, tabák atd. Jakmile je vše připraveno, je třeba nalézti vhodné místo, kde se dá čaj vklidu připravit a zkonzumovat. Podmínkou je absence městské zástavby, dostatek paliva na oheň a kvalitní vyhlídka na zapadající slunce. A protože Výškovické periferie takováto místa skrývají, bez dlouhých prostojů jsme se je vydali vyhledat. Po nalezení ideálního poklidného koutu jsme byli nuceni konfrontovat se s místními domorodci, boj však nakonec nebyl nutný, ochotně nás připustili ke svému ohni a po dojezení většího než malého množství vakuově balených masných výrobků nám jej zcela přenechali.
Tedy počali jsme ve sledování cesty slunce, ve žhavení uhlíků a přípravě čajů:

Pai mu tan
Námi konzumovaná bílá pivoňka pochzela z Prkvojových zásob, sypaný čaj skvěle voněl, měl však možná příliš mnoho listů a málo tipsů (tj. ochmýřených mladých konečků listů). První nálev byl spíše průměrný, druhý se však již nadmíru vyvedl.

Darjeeling Castleton First Flush 2005 FTGFOP1
Tedy letošní sklizeň z poměrně proslulé plantáže. Čajík pochází z čajovny u Sýkorova mostu a je opravdu delikatesní. Náš způsob přípravy: do Zhongu nasypat dvě menší hrstky čaje, zalít cca vodou cca 80°C na 2 minuty, postupně pak zvyšovat teplotu i čas dle chuti. Čajík zvládne i čtyři nálevy!

Rize
Rozhodli jsme se připraviti rize na ohni (tedy upražit, povařit...), stačil jeden ešus, šála a termoska na uvařenou vodu. Vzhledem k nepříznivým světelným podmínkám atd. byl námi připravený čajík poněkud slabší (zato měl ale skvělou kouřovou vůni), ale když se do toho dá hodně cukru...

Pokud se držíte našeho návodu podrobně, pak doporučuji po doznění čajových chutí zkonzumovat jedno lahvové pivo (dle libosti se hodí nejlépe Kozel či Ostravar) na schodech u hořící svíčky. Zafixuje to náladu.
Prožili a zkonzumovali: Wolf, František, Prkvoj, If, Skaven, Kačenka

>Všechny obrázky

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 7

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6445
autorů: 866