ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Degustace čajů typu Puer

03.08.06 | Skaven | Příhody & Procházky

Několik zajímavých tipů vzešlých z příjemné degustace v ostravské Čajovně u Sýkorova mostu.

puerhTradice čajových degustací se v útulné čajovně v blízkosti Sýkorova mostu začíná pomalu zabíhat, po darjeelinzích je tady ochutnávka puerů a to hned dvaačtyřiceti druhů! Tento počet tvoří přibližně čtvrtinu z množství, jež se dá sehnat v ČR. Degustace probíhala v několika fázích, všechny čaje byly připravovány vodou o teploťe 90°C po čtyři minuty. Při únavě chuťových buňek zde byla možnost zajídat chlebem nebo zapíjet vodou (obé bylo využíváno hojně, neboť dávka puerovitosti z dvaačtyřiceti kalíšků čaje, nepočítaje druhé nálevy, je pro lidské vnímání vpravdě ubíjející).

Hodnocení čajů se jistě lišilo u každého z účastníků. Já osobně jsem velmi ocenil puery z bambusů (jak světlý tak tmavý), které byly charaktarestické jemnou rýžovou vůní a plnou, mírně ostrou chutí. Výtečné byly světlé druhy puerů – květový (vyrobený z čajových květů a bylin) a bílý (vyrobený z tipsů), které měly velejemnou chuť a lišily se pouze v míře zemitosti (v níž nejvíce vynikal právě světlý puer v bambusu).

Vzhledem k faktu, že jsem zakoupil "puerh" z bílého čaje zrajícího v bambusovém stvolu přímo ve zmíněné čajovně, mohu se s vámi podělit o několikero zkušeností: čajík je opravdu lahodný, ponechává si zemité ozvěny klasického pueru, ale užitý "materiál", tedy ochmýřené tipsy, mu dodává zvláštní jemnost a křehkost. Co se týče přípravy, čajík je velmi tvrdohlavý, dlouho se rozvíjí a nemá rád dlouhé louhování horkou vodou. Domnívám se, že je vhodné jej při louhování trochu rozmělnit, aby pustil včas všechny chutě. Nálevů dává mnoho.

Z tmavých puerů zaujal Black tuo cha, Liu bao a Mao cha s jiskrnou chutí a skvělým afterteastem. V poměru cena/výkon jednoznačně zvítězil puer superior. Zajímavou plnou chuť měly i vakuově balené puerové „bonbónky“ na cesty. Vřele doporučuji.

Nutno říci, že mnohé výtečné puery jsem ve výčtu neuvedl, jednoduše proto, že při degustaci byly označeny nicneříkajícím jménem typu „ošatka“. Co dodat nakonec? Inu, není puerh jako puerh!

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 3

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6446
autorů: 866