ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Cuketkův výběr zelených čajů

12.09.06 | Pan Cuketka | Ostatní

Podobně jako dobrá káva, dokáže dobrý čaj uhranout. Dnes jsem si pro vás připravil hned deset čajových pokušitelů…

Čaj a antioxidanty

Čaj a zejména jeho méně fermentované varianty (čaje zelené, bílé, žluté) obsahují spoustu antioxidantů ze skupiny flavonidů a polyfenolů. Katechiny, které patří pod flavonidy jsou dávány do spojitosti se zpomalováním rakovinného bujení a s jeho prevencí, stejně tak jako s antioxidačními a detoxikačními účinky pro lidský organismus. Řada výzkumů probíhá a ještě určitě probíhat bude, ale nám to mlže být i tak jedno protože kromě účinkl na zdraví je dobrý čaj především zážitek pro naše smysly.

Pro představení zeleného čaje jsem vybral exkluzivní sorty z nabídky firmy Amana, která je spolu se Spolkem milců čaje jedním z nejvýznamnějších hráčů na trhu s čajem v Čechách. Vybral jsem celkem deset zajímavých vzorků zelených, žlutých a bílých čajů, u kterých se myslím nebudete nudit.

Balení

Velice mě potěšilo použití speciálních neprodyšných a zatavených obalů. Jsou z 99% inertní a pokud kupujete dražší sorty čaje, tak jsou podle mne nezbytností. Jestli se vám někdo bude pokoušet prodat drahý čaj v obyč papírovém pytlíku, tak mu jej laskavě obratem vysypte na hlavu. Čaj stejně jako káva můžet velice snadno ztratit ze svých kvalit nebo se kontaminovat okolními pachy.

I po odtržení svrchní části obalu můžete být pořád klidní, protože obal obsahuje takový ten zacvakávací plastový zip. Je to perfektní vychytávka a vy tak po otveření nemusíte čaj přesypávat do dózy nebo shnánět klamerku. Když to srovnáte s balením kávy od Káva.cz, tak tohle řešení jednoznačně vítězí. Cena obalu se myslím nezvedne více než o pár korun, ale uživatelský komfort to zvedne o milión :)

Japan Sencha KKH-5 (100g, 117,– Kč)

Hned na začátek základní sorta mojí oblíbené senči :) Je to kámoška do deště, která mně vždycky překvapí a nikdy se mi neomrzí (takové těžko pohledat). Kdybych letěl na Mars nebo se plavil někam daleko, vzal bych si s sebou ji!

Jemně zelenkavé bodlinky a ostré obdélníčky, zasněná vůně z dalekého Japonska se snem o dlouhověkosti. Píšou, že přes papírový filtr, ale to já jen když spěchám. Když ne, tak si ji dávám straight a dělám dobře! Příjemná cena – uvažuji o přikoupení do zásoby.

Čínský Hong Xin Peach (10g = dvě kuličky, 57,– kč)

Na první pohled atrakce – jedná se o ručně vázané zelené čajové lístky (čínská oblast Anhui) do tvaru ořechu, který v sobě rafinovaně skrývá květy a poupata chrysantémy! Kvítka i popátko jsou navíc navázány na malé nitce, na jejímž konci je lehounké dřívko, které jakmile se čaj zalaje, vyplave napovrch a květy s poupátkem pěkně vytáhne ze středu! Teda kdo tohle vymyslel…, čumim!

Čaj je doporučován k opakovanému zalévání vodou o teplotě 85–90 stupnňů. Chuť nálevu je docela pronikavá (nečekaně), s takovou pěkně pevnou vůní exotického dřeva (alias rákosky z čínského erotického salonu). Dochuť se nesmazatelně vpíjí do patra a po několik dlouhých minut zůstává, uklidňuje. Doporučuji vychutnat si rozvíjení celého oříšku v průhledné sklence, je to nádhera! Tajemství obrázku rozvinutého čaje si nechám pro sebe, přišli byste o prvek překvapení… Rozený “conversation starter”!

China Anhui Ruoxiang Yellow Tea (10g = 1 balíček, 41,– Kč)

Něco podobného akorát zabaleno do bambusu a bez chrysantému. Oproti předchozím dvěma kuličkám je Ruoxiang pěkný macík. Strýček macík, který má po kapsách tucet vůní a chutí. Opakované jeho zalévání a pozorování v nahřáté skleněné konvičce je moc příjemné na sklonku dne.

Mile se zapojuje do hovoru :)

Japan Sencha HCO std.9146 Organic (50g, 80,–Kč)

Tahle senča je označena jako organic, tj. pochází ze šetrného zemědělství (bez chemických hnojiv a insekticidů, obdoba BIO). Tak jako předchozí vzorek se jedná o hlavní sortu japonských zelených čajů (80% kozumace v Japonsku). Vyznačuje se pěkně zelenými a dlouhými rovnými lístečky. Výrobní postup zahrnuje napaření, vysušení a prohřátí na pánvích.

List je docela polámaný, dlouhých neporušených lístů najdeme jen malinko. Vůně, která se rozléhá v pytlíku je příjemně travnatá/lesní­/mořská s uzemňujícími praženými podtóny (tak jak má být). Nálev je frivolně zelenkavý, na začátku sladší v druhé fázi přechází v mírnou natrpklost. Chcete-li jít biostezkou, držte se jí.

China Anhui Huo Shan Huang Ya (50g, 106,– Kč)

Tajemný žlutý čaj, který je vyroben utajeným postupem. Principiélně vychází z čaje zeleného, který byl mírně dodatečně fermetnován (např. závěrečným dlouhým sušením pod plachtami nebo jiným způsobem). Žlutý také proto, že tou dodatečnou fermentací přišel o část chlorofylu a tak i nálev je světle zelený až žlutý.

Čaj má naprosto hypnotizující a uspávající natěžklou vůni, kvůli které bych mohl chodit donekonečna s pytlikem tohoto čaje na hlavě. Nálev (75–80 st., možno opakovat) je světloučký, chuť zaobleně harmonická, směrem k sladkosti a ovoci. Myslím, že tady cena odpovídá kvalitě – doporučuji k svátečnějšímu pití, laskonka.

Darjeeling Green Tea Rohini (50g, 60,– Kč)

Netypická zelená varianta indického Darjeelingu (drtivá většina produkce jde totiž na čaj černý), které jsem tak nějak nemohl přijít na chuť. Pro me prozatím záhadný kočkopes, kterého si uložím do hlubim svého čajového šuplíčku na “někdy jindy” …

China White Monkey Fujian (50g, 102,– Kč)

Další vzorek je docela povedený. Jenom se v krátkosti mrkněte na tu čajovou chlupatinu a název Bílá opice je vám hnedle jasný. Hustě ochmýřené tipsy tohoto kvalitního zeleného čaje vydávají v temnotě pytlíku záhadnou komplexní vůni, ne nepodobnou tabáku!

Nálev je světlounký a hezky baculatě slaďounký, jeho chuť se usazuje až v hloubi zadního patra. Na obalu navrhované opakované přelití, mně zatím nikdy nevyšlo a čaj ztrpkl (6 souhlásek?!?!). Čaj mi je sympatický, ale úplně vyhraného pana Cuketku zatím nemá….

China Pai Mu Tan Std. 6900 (50g, 86,– Kč)

Tenhle zástupce bílých čajů vypadá jako hromádka posekaných chlupatých kobylek. V nich pak světle ochmýřené koncové lístečky (tipsy). Čaj je v sáčku možná až příliž intenzivně voňavý. Nálev je kupodivu docela tmavý, na obalu píšou charakteristiku lehce květově nasládlé chuti s ořechovým aroma a já si vyjímečně nebudu vymýšlet vlastná, protože s ní souhlasím.

Bílá pivoňka je však pro mne však až překvapivě těžká a motá se mi z ní hlava. Zkusím to s ní znovu až na podzim :)

Japan Gyokuro (10g, 75,– Kč)

Exkluzivní pohlazení. Japonský čaj Gyokuro je v podstatě taková supersencha, u které jsou keře čajovníku těsně před sklizní stimulováný k vyšší tvorbě chlorofylu (zakrytím keřů). Ten pak také způsobuje nádherně tmavou barvu listu a jeho specifickopu chuť.

List tohoto vzorku je poměrně dost lámaný, což mě trošku zklamalo, čekal jsem hezké dlouhé smaragdové jehličky (ach mé ilusorní představy). Barva suchého listu je vskutku okouzlující a bohužel na fotce jsem to v celé kráse nezachytil. Čaj vydá s přehledem na dva moc, moc lahodné nálevy, kterým nelze nic vytknout a já jsem moc rád, že jsem si Gyokuro zkusil!

China Lung Ching Special Grade (50g, 160,– Kč)

Na závěr legendární čínský čaj Dračí studna označovaný jako jeden z nejlepších čínských čajů vůbec. Bez Dračí studny totiž nevím co bych si počal. V této speciální (a taky hodně drahé sortě) mě dostaly téměř intaktní, nádherně zelené čajové lístky. Když zavřu oči a představím si zelený čaj, tak vidím přesně tohle…

Prozadím jen, že voní královsky a chutná božsky. Vítěz celé dnešní ochutnávky, který získal čestné místo na cuketkově čajovém nákupním papírku. I když na to moc nevěřím, tak nad šálkem lung ťingu se dostaví přesně ten rozechvěle věčný okamžik, kdy si uvědomíte, že levitujete centimetr nad zemí. Po návratu na zem si pak dokonce ani nepamatujete cenu :)

Závěrem

Z desítky vzorků vyzdvihuji japonský zelený čaj Sencha KKH-5, čínský žlutý Huo Shan Huang Ya a jako celkového vítěze mé ochutnávky označuji vznešenou čínskou Dračí studnu. Kvalita všech byla na vysoké úrovni a myslím, že u většiny jsem se musel moc, moc snažit abych plně rozvinul a zachytil celý jejich potenciál.

Pokud čaje pořádně neznáte a holdujete jiným zdrojům kofeinového potěšení, doufám, že jsem ve vás rozvinul alespoň malý zelený čajový lístek. Považujete-li se za čajeznalé, těším se na vaše postřehy, případně tipy a zkušenosti v komentářích!

Článek je (samo sebou se souhlasem autora) převzat ze serveru www.cuketka.cz

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 4

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6446
autorů: 866