ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Puerové hody

13.10.06 | Skaven | Příhody & Procházky

Z nedávné degustace perů jsem si odnesl dva zajímavé vzorky - bílý puerh v bambusu a puerové cestovní bonbónky. V tomto články se s Vámi podělím o nečekané chuťové zážitky z přípravy a popíjení těchto čajů.

První z čajíků je uzavřen a slisován v bambusovém stvolu. Jedná se o čaj typu puerh vyrobený z bílého čaje (domnívám se, že se jedná o yunnan). Říká se, že čaje lisované v bambusu bývají pověšeny nad kotli s vařící se rýží a zrají ve stoupající páře (čímž je zachována vlhkost okolo 70°C). O opravdovém způsobu výroby tohoto skvostu se i však nepodařilo zjistit nic.

První pokus o přípravu ztroskotal na opravdu intenzivním slisování čajových lístků – ani po zalití vařící vodou se slisovaný shluk nerozvřel a nevylouhoval. Při druhém pokusu jsem rozevření listů pomohl dřevěnou lžičkou a mé počínání bylo odměměno třemi žlutavě zlatými nálevy velmi specifické vůně a chuti. Jedná se o zvláštní směs puerové zemitosti a lehkosti bílého čaje s jakýmisi rýžovými odstíny. Aby tato chuť vynikla a její složky byly vyážené, je dobré čaj zalít vodou o teplotě cca 90°C – tedy ne vařící kvůli povaze základu z bílého čaje.

Druhým mnou popíjeným čajem byl puerh již regulérní, malinký slisovaný bonbon, který seženete v mnoha čajovnách, konkrétně se jedná o variantu s hnědým onalem (viz. obrázek). Navzdory zvláštnímu způsobu balení se jedná o prvotřídní sortu čaje, která zvládne i tři zalití (ačkoli třetí nálev je poměrně slabší). Nálev má tmavě hnědou barvu, je hustý a honosí se plnou chutí a vůní s ořechovo-čokolánovým nádechem (ne však sladkostí). Balení je bezesporu výhodné pro různé cestování, neboť je voděvzdorné a skladné. Nelze než doporučit!

>Všechny obrázky

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 4

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6446
autorů: 866