ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

O levných čajích

23.02.07 | Skaven | Příhody & Procházky

V dalším z řady čajových článků jsem pro Vás připravil povídání o nejlevnějších sypaných čajích, které přes i jejich neurozený původ mají něco do sebe.

O čaji z Gruzie jsem psal v minulém článku, přesto mi nedá, abych se o něm nezmínil. Za pouchých devatenáct korun za padesát gramů můžete pořídit univerzální černý čajík vhodný k všelikým experimentům a dochucováním nebo k čistému popíjení. Vděčnou klasikou je i čínský Pu-erh, sehnatelný již za solidních třicet korun za padesát gramů. Tato levná varianta bývá kvalitní zřídka, hodí se spíše k povaření a ku spotřebnímu pití. Zkuste jej třebas zajídat datlemi.

Klasikou mezi čaji-nečaji je Maté (cena je srovnatelná s Gruzií OP), k jehož popíjení doporučuji alespoň speciální slámku se sítkem, tzv. bombilu – Maté se totiž necedí, ale posrkává přímo z nádoby s louhujícími se lístky. Maté se silně sladí, nejčastěji karamelem (zkrátka rozpustíte cukr na pánvi a zalijete vodou – pozor, prská), může se pít i s mlékem.

U zelených čajů bych vyzdvihnul specifický Vietnam Che THÁI NGUYEN THOM NGON. Při užití slovníčku z loňského čajového článku se dozvíme, že za necelých čtyřicet korun pořídíme čajík z oblasti Thai Nguyen se zvláštním chuťovým tónem (Thom Ngon), vhodný i k popíjení požitkářskému se snadnou přípravou (stačí na dvě tři minutky zalít vodou o teplotě 90° C). Doslova popekou mezi zeleňáky je čajík nesoucí vznosný název China Gunpowder – Temple of heaven. Jedná se o velmi pečlivě slisovaný čajík, jehož drobné kuličky vskutku připomínají střelný prach. Když drobnou hrstku nasypete do vyhřáté konvice, možná Vás překvapí poněkud nelibá vůně vzdáleně připomínající močovinu. Aroma je podobné čínskému čaji Xin Yang Mao Jian z provincie Che-nan (více viz minulý článek). Avšak po zalití devadesátistupňovou vodou a tříminutkovém louhování získáte výjimečně chutný nálev, což je při ceně sypaného čaje třicet korun za padesát gramů velice potěšující.

Poslední tip se vztahuje k čaji polozelenému – oolong, který představím je znám pod názvem Vodní víla, či vodní duch, čínsky Shui Xian. Za třicet šest korun získáte klasický čínský polozeleňák s velkými lístky, který při správné přípravě (doporučuji zalít téměř vařící vodou) dá tmavě hnědavý nálev připomínající chlebové aroma Černého draka (rovněž čínský oolong). Nuže – máte-li hlouběji do kapsy, netruchlete a směle se pusťte do ochutnávání!

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 




› Online 1

› Zeď




čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14774
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6454
autorů: 867