ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Zimní čajová nadílka

17.01.07 | Skaven | Příhody & Procházky

Studené zimní počasí je jako stvořené pro poklidné popíjení čaje. V tomto článku Vám nabídnu něco málo z mých čajových zásob.

Abych zimu jakž takž přežil, nakoupil jsem si pořádnou zásobu sypaných čajů. Mezi stálou klasiku patří Gruzie OP, takřka kultovní prachobyčejný černý čajík na nejběžnější popíjení. Příprava je různá, nejčastěji zalívám vařící vodou a nechám louhovat 3 minutky. Pitelný je však i silnější.

Další stálicí mezi zelenými čaji je gunpowder, nebo též Zu cha – perlový čaj. Pochází z Číny, ale pěstuje se ledaskde. Já jsem měl štěstí na dobrou sortu s nádhernými velkými listy, které lze zalít i třikrát. Příprava je snadná, zalít vodou o teplotě 90°C, louhovat tři minutky.

A teď se dostáváme k té pravé nadílce. První dva čajíky mají v názvu slono nefrit (minerál zelené barvy), jsou to Nefritové lístky a Nefrit z Meng Dingu. První zmiňovaný je taiwanský polozelený čaj, známý též jako Cui Yu Oolong či Zelný nefrit. Lístky jsou srolovány do kuliček, chuť nálevu je mírně nasládlá a velmi podmanivá. Rovněž afterteaste (česky bychom řekli chuťový ocas) je velmi výrazný a nasládlý. Druhý pak čínínský zelený čaj z provincie Sečuan, velmi jemný citlivý čajík, který nesnese příliš horkou vodu a jeho přípravě je třeba věnovat určitou pozornost. Odměnou V8m bude výtečná květinová chuť a vůně světlounce zeleného nálevu.

Jako tečku na závěr uvádím čínský takřečený žlutý čaj Xin Yang Mao Jian z provincie Che-nan. Je velmi citlivý na teplotu vody, při přípravě se vyplatí ochutnávat, protože stačí chvilka nepozornosti a chuťový skvost je ten tam. Čaj má specifickou výraznou kořeněnou chuť a vůni.

Nuže doufám, že jsem Vás patřičně namlsal, takže si v brzké době uděláte čas na zastavení se u šálku výtečného čaje.

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 4

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6446
autorů: 866