06.04.07 | David Kartaš, @, další tvorba | 1041 x | vypínač
„Na severu od Velké říše povstala z její části říšedalší.Nazývala se Vahad a nebylo města na světě,které by mělo tak nádhernépaláce,tak velká města,tak obrovskou armádu a tak nepřeberné bohatství,neb najejích pláních,na poloostrově Chalderijském(ihned za Trabzonem,kde vystupoval atvořil zvláštní útvar,srdce uprostřed Černého Moře),jež se zoval Porysthoreniskýpodle slavného díla filozofa a spisovatele dávných dob Hassa,,bylo tolikozlatých dolů,že bys to za jeden rok nespočítal a zde nebylo chudých,byly jenbohatí a nejbohatší,neboť i nejprostší sedlák měl usedlost větší nežleckteré paláce a dvory namyšlených králů Europy,neb zde bylo dostatek pozemkůpro všechny,protože zem nebyla přelidněna a byly zde mnohé pustiny,na nichž semohlo budovat.
A budovalo se mnohé-chrámy a paláce,hrady a zámky,pevnosti a pagody,
jistý Vezír pro Severní Kraje si nechal za svým hradem vystavět celoupyramidu.A bylo samozřejmé,že dvůr Sultána z Milosti Prorokovy budenejhonosnější z celého toho honosného kraje.A stalo se,že palác králeměl pojednou dvě sfingy,zcela odlišné oné z Aegyptu,jež se zde objevilyzcela nečekaně,bez varování,ještě v dobách,kdy se lidu i zemi vedlošpatně a mnohá území již brali nazpět Janičáři Velké Říše.
A od toho dne byla země požehnána.A její sultán,milostivý adobrotivý Abdul Mulam Quti byl sám požehnán životem,jehož celí dnové byly dva advakrát dva krát dva krát dva krát (dva a půl krát dva) a jeho dny na trůnuBlahoslaveného Vahadu,v svatém městě Aq,bylo čtyčicet a mínus jeden let.
A po mnohé roky žil lid Aqu i celého Vahadu v nejhlubšíradosti,až do té doby,kdy bylo se stalo,že Abdul Mulam Quti odšed do zahradRáje.To se stalo v roce velkého smutku,jež křesťané zovou rokemjedenáctistým osmdesátým.
A tak bylo dáno,že smaragdová koruna Vahadu se skvěla na hlavěprvorozeného,Djafara,prince Vahadského a správce Krajů Ehed a Mekhetkherpo dlouhé roky milovaného,a že před něj předstoupilo šest a šest desítek tuctůmužů v zbrani,jež do posledního bránily své město před vstupem ProklétéhoSultána Velké Říše Muhiho,kvůli němuž se onen blahoslavený sultán prvotní,ježseděl ve Vahadu,rozhodl odloučit od Velké Říše,ač byl jedním z jejíchmocných a významných,neb nedovedl již snášet zlo,jež šířil Muhi v skýchdržavách,jež byly nezměrné.
A stalo se že tělo Velkého Sultána spočinulo ve velké kobcev Ahudaqumadalu,jež byla tak honosná,že samo slunce se sem zdráhalovkročit.
A mnoho bylo uděláno,aby památka Velkého Budovatele Velkého Vahaduzůstala živa.A skrze všechno to,co jeho otec udělal,musel nyní sedět Djafarna jeho stolci v stínu jeho slávy.
A dva dny poté,co nastoupil na otcovský stolec po veškerých oslavácha procesích,stihl hlavní město hlad.A mnoho utrpení bylo v Aqu,jakéhotu dosud nikdy nebylo.A všichni hleděli k hrobu VelkéhoSultána,obráceni zády k Djafarovu trůnu.
A mnoho toho udělali kněží a svatí mužové,ale nic se nestalo,hladstále procházel ulicemi Aqu,slepý a hluchý k utrpení lidí a hladovějící pojejich životech.
A tak to šlo po další dva měsíce,kdy země chřadla a nikdo neznal lék.
I přišel,když zrovna spal,k Djafarovu loži starý muž a posadilse na jeho postel.Tu se Sultán probudil a uzřel starého muže,jež sedí na jehoposteli a zděsil se jeho zkažených a křivých zubů a vlasů,pomálu rostlých,aletak bílých,že nejbělejší sních Alpských kopců byl proti nim špinavou černí ulicstižených morem.A již chtěl Djafar volat stráže,když tu muž pozvedl starou,svraštělou dlaň ke svým ústum a naznačil nutnost ticha.Pak ukázal na svázáda,jež onen kus hadru,jež nosil na sobě,zvlášťe nekryla.A na ní bylonapsáno mnoho a Djafar přečetl sotva polovinu,když se zhrozil a vyhnal strace zesvých komnat.A stařec odešel.
Za deset dní však přišel znovu.A znovu donutil pohledem Djafaru krčtení a znovu se Djafar zhrozil,i proto,že poznal,že onen muž jeslepý.I vyhnal ho znovu a dlouho se nic nedělo.
Zjevil se až o rok později a poté znovu a znovu,takže taktto celkemzjevil po jedenáctkrát a vždy donutil Djafara číst a vždy se ten zhrozil avyhnal jej.
A stalo se,že naposledy zde byl stařec,kterého žádný strážný nevidělpřicházet či docházet a který vždy přišel,i skrze dveře s tisícemzámků.
A naposledy četl Djafar to,co četl vždy a pod tím,v místech kdeobyčejně končíval jeho zrak s prací bylo vepsáno,že toto jest jeho poslednípříležitostí.A Djafar odmítl a starce opět vyhnal a šel spát.
Druhý den ráno Vahad padl a záhy počali lidé na něj zapomínat,až se stalo,že již nikdo nedovedl říct,kde ležel on,či jeho město Aq a i já počínámzapomínat a již nyní pochybuji nad těmito řádky,o jež se mi stále vícezdají spíše příběhem z dvoru Chalífy,než tím,co se stalo za dob děda méhoděda.
Proto toto poselství uzavřu v domě,kde jsem žil,ačkoliv si na to jižnepamatuji a ponechám jej tomu,kdo bude schopen věřit těmto slovům.
Yiram al-Habadu,syn Qutbalův.“
Tento manuskript byl nalezen expedicí sira Algernona Hadea v pyramiděna dně Černého moře,nedaleko Tureckých hranic.
noc strach povídka vyznání vzpomínka osud krev sen erotika horor x vztahy voľný verš příroda zima emoce pocit zoufalství pocity .. poezie sex nenávist přetvářka jen tak fantasy marnost město aa mládí haiku beznaděj hrůza ... život horror samota láska podzim sobota smutek naděje momentka vztah svoboda smrt bolest tma humor žena touha les cesta * zklamání . čas temnota srdce realita deprese antilistí
Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.
©1999-2024 Skaven
komentářů: 14774
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6459
autorů: 867